Wednesday, November 19, 2014

zencefilli kurabiye


bu bir yılbaşı zamanı isveç klasiği. yeni yıla daha vakit var ama şimdiden marketlerde görülmeye başladı. pepparkaka büyük kutuların içinde satılan incecik kurabiye-bisküvi arası birşeydir. genelde kalp şeklinde oluyor ama çocuk şeklinde olanları da var. geçenlerde bu kalıpları aldım bir yerden. öyle olunca da aklıma takıldı bu kurabiyeler. daha önce hiç kullanmamıştım, evde toz zencefil yoktu. bugün alınca artık daha fazla dayanamadım ve bu akşam ada ile bu kurabiyeleri yaptık :)

1/2 cup tereyağ (120 gr)
1/2 cup toz şeker (100 gr)
1/2 cup pekmez (120 ml)
1 yumurta sarısı
1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
1/2 tatlı kaşığı karbonat
1/2 tatlı kaşığı toz tarçın
1/2 tatlı kaşığı toz zencefil
un

önce tereyağını eritip sıcak sıcak şekerle karıştırdım. çırpma teliyle iyice çırptım şeker erisin diye. sonra üzerine malzemeleri yukardaki sırayla koyup karıştırmaya devam ettim.

kaşık kaşık un ekledim. kek hamuru kıvamından çıkıp daha katı kurabiye hamuru haline geldi. oldukça yağlı bir hamur olduğu için hep çok yumuşak oluyor zaten. fazla un koyup çok katı olmasını beklemeyin.

daha sonra hamuru mutfak tezgahına alıp hem merdane hem de elle açarak yarım santim inceliğine getirip hamur kalıplarıyla kestim. daha doğrusu ada ile kestik.

hamuru tek ve büyük bir plaka haline getirmeyip daha küçük parçalarla aynı işlemi pek çok kez yaparak devam ettim.

kurabiyeleri yağlı kağıt serdiğim fırın tepsisine dizdim. önceden ısıtılmış 175 derece fırında 10-15 dakika piştiler. kurabiyeler ince olduğu için çok çabuk pişiyorlar. yanmamasına dikkat etmek lazım.

kıtır kıtır ve mis kokulu, isveç'teki adıyla pepparkaka'larımız hazır olmuş oldu :)

No comments:

Post a Comment