Tuesday, November 26, 2013

ıspanaklı yeşil mercimek çorbası


evimizde profesyonel bir aşçıyı misafir ettik. geçen hafta bize harika bir akşam yemeği menüsü yaptı. pişirdi. servis etti. afiyetle yedik hepsini. ben yemekle de kalmayıp tarifleri aldım. mertşahan bugur'un izniyle teker teker hepsini burda paylaşıcam.

starter da çok harikaydı ama olaya çorba ile başlıyorum sayın izleyiciler..

2 su bardağı yeşil mercimek
150 gr ıspanak
2 diş sarımsak
1 soğan
tuz, karabiber
zeytinyağ

mercimekleri sıcak su ile ıslatıp yaklaşık 1 saat bekletiyoruz.

sarımsağı ve soğanı doğruyoruz. önce sarımsağı 3 çorba kaşığı kadar zeytinyağında çeviriyoruz. sonra soğanı ekliyoruz. ikisi de iyice öldükten sonra yıkadığımız mercimeği ve suyu tencereye ekliyoruz. suyun miktarını çorba kıvamına göre ayarlıyoruz. tuz ve karabiberi de ekliyoruz.

başka bir tavada bir yemek kaşığı zeytinyağında, yıkayıp sotelediğimiz ıspanağı öldürüyoruz.

mercimek tam olarak piştikten sonra ıspanağı mercimeğe katıyoruz. bu noktadan sonra çorbayı daha fazla pişirmiyoruz. ıspanağın rengi gitmesin diye.

ıspanakla mercimeği birleştirdikten sonra çorbayı blendırdan geçirip püre yapıyoruz.

çorba temel olarak böyle. ancak resimde gördüğünüz gibi şef aşçının elinden çıkmış haliyle olsun istiyorsanız bir de pırasa detayı var :)

1 pırasayı işaret parmağı boyunda parçalara kesiyoruz. her parçayı uzunlamasına ortadan ikiye bölüp yaprak yaprak ayırıyoruz. iki yağlı kağıdın arasında ve iki tepsi arasında fırında 100 derecede yaklaşık 2 saatte kuruyor ve kıtır oluyor pırasalar. pırasaların kıtır olmayacak en yeşil, uç taraflarını soğan kavurma aşamasında çorbaya da katabiliriz.

2 comments:

  1. enfes bir corba !!!. denedim onayladım . benim corbam cok ıspanak koydugum icin daha yesil oldu ama tadı yine de cok pek cok sahenyedi ;)).. Kurutulmus pırasayı da yaptım . O corbanın sunumunu da güzelleştirdi ;)).. Sedefcim şu kurutulmuş pirasıyı baska hangi yemeklerde kullanabılırız acaba . Ben sevdim bu detayı galiba ;))
    ??

    ReplyDelete
  2. başka çorbalarla da kullanabilirsin sanırım. mesela mercimek çorbası?

    ReplyDelete