Thursday, October 24, 2013

ballı simit


1 su bardağı ılık süt
1 çay kaşığı kuru maya
2 yemek kaşığı bal
4 su bardağı un
2 yumurta (birinin sarısı üzeri için ayrılacak)
4 yemek kaşığı (100gr) tereyağ
2 yemek kaşığı zeytinyağ
1 tatlı kaşığı tuz
susam ya da çörek otu

hamuru yoğuracağımız kabın içinde ılık süt, maya, bal ve 1 su bardağı unu karıştırıp, üzerini örtüp, ılık bir yerde 1 saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz.

üzerine 3 su bardağı un, birinin sarısı hariç yumurtalar, tereyağ, zeytinyağ ve tuzu katıp yoğurarak orta yumuşaklıkta, ele yapışmayan bir hamur elde ediyoruz.

yumurta büyüklüğünde paçalar kopartıp bunları mutfak tezgahı ya da masa üzerinde iki elimizle yuvarlayarak yılan gibi uzatıyoruz. sonra iki ucunu kıvırıp birbirine yapıştırarak simit şeklini veriyoruz. hamuru çok yuvarlarsak ince ve geniş simitler, az yuvarlarsak daha tombul ve küçük simitler oluyor.

yağladığımız ya da yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine bütün simitleri dizip üzerlerine ayırdığımız yumurta sarısını sürüyoruz. sonra da çörek otu ya da susam serpiyoruz. ben her ikisinden de serptim. simitler yarım saat tepside dinleniyor.

200 derece ısınmış fırında simitler 10 dakika piştikten sonra dereceyi 180'e düşürp 10-15 dakika daha pişiriyoruz. simitler kızarınca fırını kapatıp simitleri de dışarı çıkartıyoruz. yeni pişmiş, taze taze yemek gibisi yok..

No comments:

Post a Comment