Wednesday, May 25, 2016

çilekli ve kremalı kurabiye


büyük bir kase çilek
6 yemek kaşığı toz şeker
7 1/2 dl un
1 yemek kaşığı kabartma tozu
tuz
100 gr tereyağ
1 yumurta
1 3/4 dl süt
2 1/2 dl krema
pudra şekeri

önce çilekleri yıkayıp, küçük parçalara kesip 3 kaşık toz şekerle karıştırıyoruz. kurabiyeler hazırlanırken onlar buzdolabında bekliyor.

un, kabartma tozu, 3 kaşık şeker, bir çimdik tuz ve bıçakla parça parça kestiğimiz tereyağını bir kaba koyup mikserim hamur yoğurma uçları ile karıştırıyoruz. kırpık kırpık bir hamur oluyor. sonra yumurta ve sütü ekleyip elimizle yoğurmaya başlıyoruz. yumuşak, ele yapışmayacak bir hamur oluyor.

hamurdan parçalar alıp büyük düz bir tabağın üstünde, çapı yaklaşık 5 cm'lik bir bardağı kalıp olarak kullanarak 2 cm kalınlığında yuvarlak parçalar yapıyoruz. bizim hamurdan 15 yuvarlak çıktı.

bunları yapışmaz kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz ve 230 derece ısınmış fırında 13 dakika pişiriyoruz. fırından çıkartıp soğumasını bekliyoruz. sonra da enlemesine ortadan ikiye kesiyoruz.

taze kremayı çok az pudra şeker ile çırpıp katı hale getiriyoruz. türkiye'de buna karşılık kullanabileceğiniz krem şanti var sanırım.

kurabiyelerin tabanına önce çilek sonra krema koyup üzerine de üst parçayı yerleştiriyoruz.

en son pudra şekeri ile süslüyoruz.

krema sıkma aygıtınız varsa hem ortadaki kremayı onunla sıkabilirsiniz hem de en üste minik bir kreamlı süs de yapabilirsiniz. bizim tarif kitabındaki resimde o şekildeydi.

bu tatlı hazırlanıp saatlerce hatta günlerce bekleyecek birşey değil. bu yüzden kurabiyelerin yiyeceğiniz kadarını meyve ve kremayla hazırlayıp kalanlarını daha sonra yemek üzere saklayabilirsiniz. kurabiyeler reçel ve balla da harika oluyor :p


No comments:

Post a Comment